Vlada je na sjednici u četvrtak donijela odluke o nabavci sistema protivdronske zaštite, 18 francuskih haubica Caesar, 44 tenka Leopard 2A8 i 420 teških terenskih kamiona TATRA, ukupne vrijednosti skoro dvije milijarde eura, čime će se značajno modernizirati Oružane snage Republike Hrvatske.
– Riječ je o realizaciji zajma koji smo dobili iz evropskog instrumenta SAFE, a sva su to ulaganja koja će nam pomoći da u narednim godinama ispunimo ciljeve koje smo preuzeli kao država na samitu NATO-a, rekao je premijer Andrej Plenković.
Potpredsjednik Vlade i ministar odbrane Ivan Anušić naglasio je da su Vlada i Ministarstvo odbrane „čvrsto opredijeljeni“ za daljnje unapređenje i modernizaciju sposobnosti Hrvatske vojske, jer je to, kako je rekao, „direktno ulaganje u sigurnost građana i podrška NATO ciljevima sposobnosti“.
Opremanje protivdronskim sistemima, poručio je, predstavlja strateški iskorak u razvoju nacionalnih odbrambenih sposobnosti te jačanju domaće industrijske i tehnološke baze.
Odlukom Vlade nabavljaju se dva stacionarna sistema za zaštitu vojne kritične infrastrukture i dva mobilna sistema integrisana na vozila, za potrebe opremanja brigade srednjeg pješaštva.
Nabavka će se provesti sklapanjem petogodišnjeg okvirnog sporazuma između Ministarstva odbrane i firme Končar-Digital d.o.o., koja će biti sistem-integrator i proizvođač dijela opreme poljske firme APS (Advanced Protection Systems). Time će se, rekao je Anušić, omogućitiprenos znanja i dijela proizvodnje sistema SKYctrl u Republiku Hrvatsku.
Ukupna vrijednost je 156,3 miliona eura, a sredstva su planirana u budžetu Ministarstva odbrane za period od 2026. do 2029. godine.
Nabavka samohodnih haubica, tenkova i teških kamiona uz pomoć EU SAFE zajma
Vlada je donijela odluku o nabavci 18 samohodnih haubica 155 mm CAESAR MK2, koja će se provesti kroz zajedničku nabavku putem Francuske agencije za naoružanje, zajedno s Estonijom, Bugarskom, Portugalom i Slovenijom.
Nabavka je podijeljena u dva paketa – osnovni, koji obuhvata 18 samohodnih haubica, i dodatni, koji uključuje sredstva za osmatranje i akviziciju ciljeva, sistem upravljanja vatrom, vezu i prijenos informacija, vozila veze, oklopna vozila i teretno-terenska vozila za prevoz borbenih kompleta municije.
Novac će biti osiguran iz EU instrumenta SAFE.
Rok isporuke je 2030. godina, a vrijednost nabavke iznosi 328,1 milion eura, s uračunatim mogućim ekonomskim povećanjem cijena.
Nabavka tenkova Leopard 2A8
Nabavljaju se i 44 njemačka borbena tenka Leopard 2A8 s tri simulatora, rezervnim dijelovima i logističkom podrškom, a platit će se 144,8 miliona eura manje.
Toliko je, naime, njemačko Ministarstvo odbrane uplatilo Ministarstvu odbrane Hrvatske za tenkove, borbena vozila i municiju koju je Hrvatska ustupila Ukrajini krajem 2024. godine – sredstva su namijenjena upravo za kupovinu Leoparda.
Isporuka tenkova očekuje se od 2028. do 2030. godine, a ukupna vrijednost nabavke je 1,5 milijardi eura.
Većina iznosa, 1,1 milijarda eura, osigurat će se kroz EU SAFE zajam u periodu od 2026. do 2030. godine, dok će se sredstva za produženu garanciju, povećanje cijena i plaćanje PDV-a u iznosu od 343,6 miliona eura osigurati iz budžeta Ministarstva odbrane za period od 2026. do 2033. godine.
– Uz niže troškove nabavke, opremanje će se brže provesti, produbit će se vojna saradnja i povećati interoperabilnost sa saveznicima. Unifikacijom flote uz podršku proizvođača i angažman domaće odbrambene industrije, osigurat će se jednostavnija logistička podrška i manji troškovi održavanja, rekao je Anušić.
Okvirni sporazumi za kupovinu haubica i tenkova potpisat će se naredne sedmice u Francuskoj i Njemačkoj.
Nabavka 420 teških terenskih kamiona TATRA
Vlada je donijela odluku i o nabavci 420 teških terenskih kamiona TATRA, koja se provodi kroz zajedničku nabavku sa Slovačkom putem Ministarstva odbrane Češke Republike.
Iznos od 212,3 miliona eura također će se osigurati kroz SAFE instrument, na teret Ministarstva odbrane, a rok isporuke je od naredne godine do 2030.
– Potpisivanje okvirnog sporazuma omogućit će i potpisivanje ugovora između firme Đuro Đaković Specijalna vozila d.d. i Tatra Defence Systems, prema kojem će se završna montaža kamiona i njihovo održavanje obavljati u Hrvatskoj. Kamioni Tatra ispunjavaju sve NATO standarde za balističku i protivminsku zaštitu, a koristi ih 21 članica NATO-a – rekao je ministar odbrane.
02.12.2025
19.11.2025
18.11.2025
14.11.2025
06.11.2025
09.05.2018
09.05.2018
07.03.2018
06.03.2018