Povodom 11. jula, Međunarodnog dana sjećanja i 29. godišnjice genocida u Srebrenici, Gradsko vijeće Bihać danas je održalo komemorativnu sjednicu na kojoj je odana počast žrtvama. Prisutni su u svojim obraćanjima posebno naglasili važnost opredjeljenja Generalne skupštine UN-a da usvoji Rezoluciju o Srebrenici i 11. juli proglasi Međunarodnim danom sjećanja na genocid.
„Poricanjem genocida i zaboravljanjem žrtava u Srebrenici nastavlja se njihovo i ponižavanje njihovog dostojanstva. Domaći i međunarodni faktori moraju više da se angažiraju na sprečavanju takvih postupaka“, istaknuto je.
U svome obraćanju Zulfikar Handukić, predsjedavajući GV Bihać, kazao je da Evropa i čovječanstvo konačno moraju izvući pouke iz genocida u Srebrenici kako bi nasilje i ubistva, kojem su i danas izloženi nevini ljudi širom svijeta, bilo zaustavljeno.
„Naša borba za istinu i pravdu je borba za budućnost. Srebrenica nas podsjeća da moramo ostati ujedinjeni u borbi protiv nepravde i zla. Danas smo čvrsto i srcem uz sve preživjele, uz majke čija nas snaga inspiriše u svim našim borbama i nastojanjima da sačuvamo sjećanje na Srebrenicu i njene žrtve“, kazao je Handukić.
Osvrnuvši se na okolnosti koje su prethodile genocidu i sve ono što dešavalo u i oko Srebrenice jula '95. godine te povezujući dešavanja u zaštićenim zonama UN-a Bihać i Srebrenica, dr. Mujo Begić, istraživač zločina u Bosanskoj krajini i svih drugih zločina počinjenih tokom rata u BiH, napomenuo je da je Srebrenica poraz čovječanstva i Ujedinjenih nacija što je razlog zbog kojeg njegujemo sjećanje na žrtve.
„Genocid u Srebrenici je završni čin agresije na BiH i to je svakako najveći podsjetnik nama živima da pokušamo prevenirati buduće genocide i da s kulturnom pamćenja ne zaboravimo žrtve. Vrlo je važno danas i svaki sljedeći dan podsjećati na događaje u R BiH, na agresiju i genocid u Srebrenici. Važno je da buduće generacije ne bi doživjele ono što su doživjele generacije mladića i dječaka u Srebrenici i drugim mjestima u BiH. Danas želimo poslati drugu poruku podrške iz grada Bihaća, koji je također bio zaštićena zona UN-a i kojem je bila namijenjena sudbina Srebrenice. Ovo je podsjetnik nama svima da događaje o agresiji na R BiH ne smijemo zaboraviti ne radi širenja širenja mržnje, nego upravo suprotno - radi podsjećanja da su civilizirani i humani način života ključ naše budućnosti“, riječi su dr. Begića.
Na komemorativnoj sjednici prikazan je i kratki film kao presjek svih dešavanja posljednjih dana u Bihaću u cilju podrške Danu sjećanja na genocid u Srebrenici.
09.05.2018
09.05.2018
07.03.2018
06.03.2018