Udruženje „Kompas“ upozorava na namjeru izgradnje centra za otpad, poručujući da projekat mora biti transparentno predstavljen javnosti.
U naselju Smoljana u Bosanskom Petrovcu jučer je održano okupljanje građana koje je organizovalo Udruženje „Kompas“. Povod okupljanja je najava Federalnog ministarstva okoliša i turizma o mogućoj izgradnji Centra za upravljanje otpadom na području Bosanskog Petrovca, u koji bi se, prema navodima organizatora, dovozio otpad i iz drugih gradova.
Građani i organizatori ističu zabrinutost zbog ovakvih planova, te traže jasne informacije, veću transparentnost i uključivanje lokalne zajednice u donošenje odluka koje se tiču životne sredine i kvaliteta života u ovom području.
O razlozima okupljanja i stavovima građana govorila je Sanja Stojanović, predsjednica Udruženja „Kompas“ Bosanski Petrovac, koja je istakla da je cilj skrenuti pažnju javnosti na planove koji, kako navodi, mogu imati dugoročne posljedice po lokalnu zajednicu i okoliš.
12.06.2026
12.06.2026
12.06.2026
09.05.2018
07.03.2018
06.03.2018