Radi se o projektu „Unapređenje okvira za održivo srednje stručno obrazovanje u Unsko-sanskom kantonu“, koji implementira ovdašnja Privredna komora, a uz podršku Vlade Švicarske, Vlade SR Njemačke i saradnji sa njemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju, GIZ.
Cilj je poboljšati kvalitet dualnog organizovanog srednjeg stručnog obrazovanja u USK i njegovu sistemsku integraciju u strukture i procese ključnih aktera.
Kako bi se ostvario cilj projekta, bit će održan i niz aktivnosti koje uključuju i obuku za nastavno osoblje u školama koje provode ovaj vid obrazovanja, koja je počela danas u prostorijama Privredne komore USK.
„Projekat „Unapređenje okvira za održivo srednje stručno obrazuovanje u Unsko-sanskom kantonu“, Privredna komora USK realizuje od marta ove godine i implementacija će trajati do marta iduće godine, uz podršku Vlade Švicarske, Vlade SR Njemačke, a u saradnji sa njemačkom Organizacijom za međunarodnu saradnju, GIZ. Dakle, radi se o nizu aktivnosti koje ćemo implementirati u periodu od godinu dana. Danas počinje obuka nastavnika za tri srednje stručne škole sa područja Unsko-sanskog kantona. Riječ je o Drugoj srednjoj stručnoj školi iz Cazina, zatim o Mašinsko-tehničkoj školi iz Bihaća i Srednjoj stručnoj školi „Safet Krupić“ iz Bosanske Krupe.Trenutno se u svim srednjim stručnim školama i sa privrednicima USK radi Studija praćenja, u koju je uključeno oko 300 ispitanika“, kazala je Sanela Sabljaković, predsjednica PK USK.
Prof. dr. Šejla Bjelopoljak govorila je o temama o kojima će se govoriti danas i sutra u okviru obuke nastavnika iz tri srednje stručne škole sa područja USK.
„Za prisutne mogu reći da su proaktivni pojedinci koji su svoje godišnje odmore koristili za inoviranje nastavnih planova i programa srednjih stručnih škola iz razloga što su željeli inoviranjem i integriranjem ishoda koji su usmjereni digitalnim kompetencijama, doprinijeti u globalu tržištu rada. Samim tim, oni su ustvari ovdje da prodube znanja, koja će pomoći njihovim nastavničkim kompetencijama iz razloga što su u prethodnom periodu učestvovali i u istraživanju u kojem su iskazali svoje potrebe i koje teme žele slušati u narednom periodu. Danas smo ovdje usmjereni u individualiziranom podučavanju, diferenciranju sadržaja, što u prevodu znači- kako osloboditi nastavnika da može prilagoditi svoje postavke u razredu, a da se ne usporava ili ne ubrzava razvoj bilo kojeg djeteta, nego da se prati shodno nastavnom planu i programu, shodno svojim očekivanjima i tempo djeteta , bez obzira koje sposobnosti i karakteristike ima. Sutra ćemo se baviti već psiho-socijalnom podrškom, usmjerenoj mentalnom zdravlju na učenike, ali i na nastavnike, samim tim, uzimajući u obzir da ovih dvanaest nastavnioka jesu jezgro za sve ostale nastavničke skupine srednjih škola koje će u narednom periodu, ja se nadam, prenijeti sve ono što su naučili ovdje“, riječi su profesorice Bjelopoljak , koja je angažirana u projektu za davanja podrške kompetenciji nastavnika.
Ove aktivnosti bi trebale doprinijeti unapređenju kapaciteta srednjih škola da odgovore zahtjevima tržišta rada u Unsko-sanskom kantonu.
Krajem godine bit će organizovane i dvije radionice za obuku 35 mentora iz firmi USK za obavljanje praktične nastave, gdje bi oni trebali steći potrebne pedagoške sposobnosti i vještine za rad sa učenicima.
01.08.2024
18.06.2024
09.05.2018
09.05.2018
07.03.2018
06.03.2018