„TRAGOVI RUŠENJA“- Porušene i oštećene džamije u Bosanskoj krajini 1992-1995. i njihova obnova naziv je izložbe kojom je u Bihaću obilježen 7. maj, Dan džamija.
Izložba autora dr. Muje Begića, Davora Midžića i Nihada Maslaka, donosi svjedočanstva o stradanju džamija i drugih vakufskih objekata na prostoru Bosanske krajine tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, ali i priču o istrajnosti, obnovi i očuvanju duhovnog i kulturnog identiteta našeg naroda.
„Ovom izložbom smo htjeli ukazati na stepen devastacije, uništavanja imovine Islamske zajednice u BiH u periodu 1992. – 1995. godine. Cilj je simbolično kroz fotografije prikazati stepen uništavanja i rušenja džamija i druge imovine, ali u isto vrijeme smo htjeli dokazati i, koliko god bilo planirano, organizirano i sistematsko uništavanje tragova življenja i bitisanja Bošnjaka, da se u tome nije uspjelo. Izložba je dio projekta koji nosi isti naziv, a uskoro iz štampe izlazi i knjiga. Posebno mi je zadovoljstvo bilo raditi na ovom projektu, jer sam radio s mladim ljudima Davorom Midžićem i Nihadom Maslakom, koji se nastavljaju baviti novijom historijom BiH, s onim što je obilježilo naše živote“, izjavio je dr. Mujo Begić, autor izložbe.
Sedmi maj se, odlukom Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini obilježava kao Dan džamija, a razlog zbog kojeg je izabran ovaj datum jeste što je na ovaj dan 1993. godine minirana i srušena banjalučka Ferhadija.
Organizator izložbe u bihaćkoj Gradskoj galeriji bilo je Muftijstvo bihaćko u saradnji sa Muzejom Unsko-sanskog kantona i Gradskom galerijom Bihać, a izložbu su otvorili muftija banjalučki Ismail ef. Smajlović i muftija bihaćki hafiz Mehmed ef. Kudić
„Čestitam dr. Muji Begiću što se odvažio na ovaj način skrenuti pažnju i na rušenje i na obnovu džamija na području Bosanske krajine. Mi sa područja Muftijstva banjalukčkog imamo svakako posebno poštovanje prema ljudima koji doprinose podizanju svijesti o vrlinama i vrijednostima čovjeka, o graditeljskoj vrlini. Ali da bismo znali ko su graditelji, moramo prepoznati i ko su destruktivci, do onoga najtežeg-nasilnog rušenja ili uklanjanja monumentalnih objekata. Mi u Banjaluci, koji to svjedočimo svakodnevno, znamo šta je značio urbicid u periodu 1992.-1995. godina, ali svjedočimo i o sadašnjim atacima i pritiscima koji na određen način mijenjaju strukturu grada, pa hoće da utiču i na mentalitet življenja. Nadam se da će ova izložbena postavka, poslije Bihaća, biti predstavljena i u Banjaluci, da se i banjalučka javnost suoči sa ovom realnošću i činjenicom, jer dok se ne suočimo s time, pitanje je koliko možemo graditi naše bolje sutra“, riječi su muftije banjalučkog Ismaila ef. Smajlovića.
„Mi smo svjesni da je rušenjem džamije Ferhadija i svih ostalih džamija u Bosni i Hercegovini, a pogotovo u Bosanskoj krajini trebao biti ostvaren cilj da se poruši odnos među ljudima. Dakle, ako je na jednom mjestu postojala džamija, to je značilo da je tu bio džemat. Ako je bio džemat, tu su bili i ljudi koji su posjećivali džamiju. Rušenjem džamije bio je cilj da se ti ljudi ne vrate na ta mjesta gdje su živjeli. Važno je kazati da smo mi, unatoč svemu tome uspjeli, jer gotovo sve su džamije ponovo izgrađene, obnovljene. Možemo kazati da su te džamije i dalje mjesta molitve i mjesta mira i suživota među ljudima“, kazao je, pored ostaloga, muftija bihaćki hafiz Mehmed ef. Kudić.
Izložba „Tragovi rušenja“-Porušene i oštećene džamije u Bosanskoj krajini 1992. – 1995. i njihova obnova doprinosi kulturi sjećanja i dokumentira činjenice iz perioda agresije na našu zemlju.
Kroz fotografije i arhivsku građu, posjetioci imaju priliku prisjetiti se teških godina rušenja, ali i upoznati procese obnove koji svjedoče snazi vjere, zajedništva i trajanja.
Izložbena postavka fotografija i arhivske građe ostat će u bihaćkoj Gradskoj galeriji do 15 maja.
12.06.2026
12.06.2026
12.06.2026
09.05.2018
07.03.2018
06.03.2018